ALPTEKNİK HAVACILIK

Eskişehir’de yerleşik Alp Havacılık’ın iştiraki olarak 2013 yılında kurulan Alpteknik Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. Ankara’da satış sonrası hizmetler konusunda faaliyetlerini yürütmektedir. Alpteknik, bir Lockheed Martin şirketi olan Sikorsky Aircraft Corporation tarafından, Sikorsky sabit ve döner kanatlı hava araçlarının yedek parça, aksesuar ve aparatları ile bunlara ait revizyon ve tamir gereksinimleri konusunda tek yetkili Türkiye distribütörü olarak tayin edilmiştir.

Sikorsky S-76, S-92, S-61 ve M28 ticari hava araçlarının, Türkiye’de ve Merkez Asya’da Satış Danışmanıdır.

Alpteknik Havacılık, Türkiye ve Orta Asya’da bulunan, yeni ve kullanılmış Sikorsky platformlarının ticari işleticilerine de yedek parça tedarikçisi olarak hizmet vermektedir. Alpteknik Havacılık müşterilerine Ankara’daki merkezi, İstanbul, Eskişehir ve İzmir Serbest Ticaret Bölgesi’ndeki şubeleri vasıtası ile etkin hizmet vermektedir.

2017 yılında faaliyetlerine başlayan Alpteknik Havacılık (ALPJET) İstanbul Şubesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından verilen Ticari Hava Taşımacılığı, Sürekli Uçuşa Elverişlilik Kuruluşu, SHY-145 Yetkili Bakım Merkezi yetkilerine sahiptir. Alpteknik Havacılık bu yetkilerine ilave olarak, Dünyanın en çok satan helikopteri R-44’lerin bakımı konusunda üretici firma Robinson Helicopter Company tarafından yetkilendirilmiş Türkiye’deki tek bakım kuruluşu ve Satış Temsilcisi olup; aynı zamanda SHY-145 Belgesi kapsamında Sikorsky S76 ve Airbus EC130B4 model hava araçlarının da bakımlarını gerçekleştiren yetkili kuruluştur.

İstanbul Beykoz’da bulunan ana bakım merkezine ek olarak, yetkilendirilen Ankara ve İzmir hat Bakım Merkezlerinde “yerinde bakımlarla” işleticilere maliyet etkin çözümler sunmaktadır.

Avrupa Havacılık Birliği’nden (EASA) alınmış, Avrupa Birliği Ülkelerine ticari hava taşımacılığı yapma ruhsatına (TCO) sahip Alpjet, halen Robinson R44, Airbus EC-130 B4 helikopterlerini işletmekte ve bu helikopterler ile Sikorsky S76 helikopterlerinin bakım yönetim faaliyetlerini sürdürmektedir.

----